Jak zacząć kurs!

KURS NAUKI JAZDY MOŻNA ROZPOCZĄĆ NAJWCZEŚNIEJ 3 MIESIĄCE PRZED UKOŃCZENIEM WIEKU WYMAGANEGO DO UZYSKANIA PRAWA JAZDY NA DANĄ KATEGORIĘ (ZAJĘCIA TEORETYCZNE ORAZ PRAKTYCZNE).

Kategoria Wiek
AM min. 14 lat
A1, B1 min. 16 lat
A2, B min. 18 lat
A min. 24 lata, a posiadając wcześniej, przez co najmniej 2 lata, kat. "A2" min. 20 lat
C min. 21 lat (od 18 lat, jeśli kursant odbył kurs kwalifikacji wstępnej)
C+E po uzyskaniu kat. C
D min. 24 lata (dla osób, które uzyskały kwalifikację wstępną przyspieszoną minimalny wiek wynosi 23 lata lub 21 lat, z tym, że taka osoba może kierować wyłącznie pojazdami wykonującymi regularne przewozy drogowe na trasie nie przekraczającej 50 km)

Aby uzyskać wyższą kategorię prawa jazdy motocyklowego oraz kat B (jeżeli posiada się niższą) uzyskanie wyniku pozytywnego z egzaminu praktycznego (nie ma potrzeby zdawania egzaminu teoretycznego).

Do egzaminu na daną kategorię prawa jazdy można podejść miesiąc przed terminem uzyskania wymaganego wieku.

WYMAGANE DOKUMENTY:

Aby zapisać się na kurs prawa jazdy Kursant musi posiadać tzw. Profil Kandydata na Kierowcę (więcej o PKK).

Dokumenty jakie należy złożyć w Wydziale Komunikacji (właściwym ze względu na miejsce zameldowania) celem uzyskania PKK:

• wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy wraz z oświadczeniem o spełnieniu wymagań przewidzianych w ustawie (otrzymujemy go w Wydziale Komunikacji),
  • PESEL (w przypadku braku dowodu osobistego),
  • wyraźna, aktualna i kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm przedstawiająca osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, z pozycji lewego półprofilu z widocznym lewym uchem,
  • zgoda rodziców lub opiekuna (dot. osób które nie ukończyły 18 lat),
  • orzeczenie lekarskie i psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, o ile jest ono wymagane (orzeczenie psychologa nie jest wymagane przy prawie jazdy kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, B-E, T,
  • kserokopia posiadanego prawa jazdy jeżeli kandydat je posiada.

Prosimy zabrać z sobą dowód osobisty lub paszport.

Biuro Obsługi Interesantów - ul. Kościuszki 1a
Wtorek - piątek od 7.30 - 15.30
62-800 Kalisz, Pl. Św. Józefa 5
od poniedziałku do piątku 7.30 - 15.30
Wydział Komunikacji przyjmuje interesantów w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki
w godzinach 7:45 - 15:00 oraz w środy w godzinach 7:45 - 14:00.
Aleja Powstańców Wielkopolskich 16
63-400 Ostrów Wielkopolski
WYDZIAŁ KOMUNIKACJI
poniedziałek - piątek: 8.00 - 16.00
wtorek - piątek: 8.00 - 16.00

Posiadając Profil Kandydata na Kierowcę, kursant udaje się do wybranego Ośrodka Szkolenia Kierowców, który na podstawie kodu PKK rejestruje go jako Kursanta, a tym samym rozpoczyna dla niego kurs prawa jazdy.

Po zakończonym kursie ODZ aktualizuje PKK, a następnie zapisuje Kursanta na egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.